Arhívum
- március 2018
- február 2018
- január 2018
- március 2016
- február 2016
- január 2016
- december 2014
- november 2014
- október 2014
- augusztus 2014
- április 2014
- március 2014
- február 2014
- január 2014
- december 2013
- november 2013
- május 2013
- április 2013
- március 2013
- február 2013
- január 2013
- december 2012
- november 2012
- szeptember 2012
- augusztus 2012
- július 2012
- június 2012
- május 2012
- április 2012
- március 2012
- február 2012
- január 2012
- december 2011
- november 2011
Legutóbbi bejegyzések
- Vastagodás típusok fásszárú egyszikűeknél
- A halofita növények sókiválasztása
- Ahol a víz minden cseppje kincset ér
- Összeboruló sárkányfák alagútja
- Guilin – a kúpkarsztok mesevilága
Legutóbbi hozzászólások
- site - A rejtelmes mangrove birodalom
- rgtbtujninuj - A rejtelmes mangrove birodalom
- Meszes-Tóth Eszter - A Taxus és a taxol
- Lukács Ferenc - A mikorrhiza
- A - Alaktan/ levél / – levélerezet
Sigiriya –kéjlak, vagy budhista mintagazdaság?
Alternatív történetek szerint Dhatusena király kezdte el az építkezést, majd halála után a fiú Kasyapa fejezte be a munkálatokat az apja iránti tiszteletből. Ismét más történetek arról szólnak, hogy Kasyapa egy kéjenc király volt, Sigiriya pedig csodálatos kéjlak palotája. A haláláról szóló történetek is a sztoritól függően változnak.
Az épületegyüttesben sziklatemplomok, fürdők, tavak, barlangok és Ázsia legrégebbi tervezett kertjei találhatók. Itt láthatóak a világörökség részét képező “Sigiriya-i asszonyok” freskói, és a tükörfal/a fal tégláit hajdanán tojásfehérjével és mézzel fényesítették ki, olyan eredményesen, hogy csillogása és képhatása a tüköréhez vált hasonlóvá/, ez abban a korban annyira különleges jelenség volt, hogy versek születtek róla. Az egészet úgy kell elképzelni hogy a keskeny úton az egyik falra festették a fedetlen keblű hölgyeket, a másikat pedig addig kezelték, csiszolták (újra és újra), míg a sima felület vissza nem tükrözte a freskókat.
Híres látványosság emellett az Oroszlán terasz, valamint a szikla lábánál elterülő Vízikert.. A XII század derekán a tükörfal még feljegyzésekre ihlette a szerzeteseket és a látogatókat. A XIV században pontosan nem ismert okokból / talán a ma is a sziklahasadékokban itt élő agresszív ázsiai óriásméhek túlszaporodása miatt?!/ a hely hirtelen elnéptelenedett, feledésbe merült. 1828-ban újra felfedezték a romokat.
A területen két palota komplexum található: egyik a szikla lábánál, ez volt a téli palota (a száraz évszakban lakták), a másik a szikla legtetején, az volt ez a nyári palota. A sziklát széles körben egy 6 méter mély vizesárok vette/veszi körül tele krokodilokkal. A téli palotához nagy víztárolók tartoztak medencékkel, csatornákkal, kertekkel. Több forrás is tör itt elő a mélyből, azok vizét is felhasználták amellett, hogy természetesen az esővizet is gyűjtötték. A források táplálták részben a szikla tetején lévő medencéket és csatornákat is.
A téli kertekből a gyakorlatilag függőleges falu szikla tetejére egy közel 1200 lépcsős úton lehet felmenni kitérőkkel, pihenőkkel. Az erődítmény legfelső szintjére az un „Oroszlán terraszról” egykor egy hatalmas, kőbe faragott oroszlán száján keresztül vezetett az út, mára csupán a helyszínnek nevet adó fenevad mancsai maradtak meg. Innen kemény és bátorságpróbáló úton néhol keskeny, dróthálóval védett vaslépcsőkön mehetünk fel a szikla tetejére /a korabeliek bambusz állványokon vagy a még hajmeresztőbb úton, a sziklába vágott mélyedéseken közlekedtek!/. A meredek úthoz hozzá kell még képzelni a sziklafal mentén szinte állandó hatalmas szelet is.
A bejegyzés kategóriája: A Természet Világa
Kiemelt szavak: oroszlán szikla Sri Lankán, Sigiria-i asszonyok, Sigiriya.
Közvetlen link.
Kiemelt szavak: oroszlán szikla Sri Lankán, Sigiria-i asszonyok, Sigiriya.
Közvetlen link.